تبلیغات
بانک مقالات و پروژه های دانشجویی - ساختمان پوست
 
بانک مقالات و پروژه های دانشجویی
سابقه ما نشان از اعتبار و صداقت ماست
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ک عبدالله زاده
در صورت هر گونه مشکل در دانلود یا خرابی فایل و لینک دانلودی می توانید با شماره 09397728318 تماس بگیرید یا مشکل را پیامک نمایید
برچسبها
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 :: نویسنده : ک عبدالله زاده


پوست از دو لایه تشکیل شده است:لایه اپیدرم یا لایه خارجی که از هدر رفتن مایعات  بدن  جلو گیری  میکند و آن  را از صدمات خارجی حفظ مینماید ولایه درم یا لایه داخلی که کار آن تغذیه پوست ومرطوب نگاه داشتن آن است. لایه خارجی شامل چندین لایه فشرده از سلولهای زنده بوده که به وسیله لایه هایی از سلول های مرده  پوشیده میشود که لایه شاخی نام دارد.سلولهای مرده باورود سلولهای تازه به طرف بسطح پوست رانده میشوند و پوسته ی ریزی صورت میگیرد. لایه اپیدرم حاوی سلولهای پیگمان ساز پوست میباشد و رنگ پوست وابسته به این سلولها است.لایه درم  سطح  پوست  را میسازد و هر گونه  صدمه به این لایه  باعث خراش  و تغییر شکل دائمی پوست خواهد شد.غدد چربی عرق وعروق خونی در این لایه قرار دارند.عروق خونی این  ناحیه  به  تحریکات روحی واکنش نشان میدهد. خجالت و شرم باعث پر خونی این عروق شده و قرمزی و بر افروختگی  پوست را ایجاد میکند. بر عکس ترس و وحشت باعث ایجاد رنگ پریدگی و سفیدی پوست میگردد.

انواع پوست                                               

پوست چرب

چربی پوست ناشی از ترشح ذیاده از حّد چربی  توسّط  غدد چربی است. پوست چرب دیر تر دچارپیری و چین وچروک میشود این نوع پوست است که مستعد ایجاد آکنه است.معمولاً پوستهای تیره از نوع پوستهای چرب هستند ولی پوست روشن نیز ممکن است چرب باشد.

پوست خشک

اکثر افرادی که پوست روشن دارند به خشکی چوست مبتلا میشوند. خشکی پوست بر اثر از دست رفتن آب پوست،عدم ترشّح کافی چربی و پیری عرض  میشود. این نوع  پوست معمولاً ساختمان نازک ولطیفی دارد ولی صاف و کشیده به نظر میرسد و به آسانی پوسته پوسته میشود.عوامل ایجاد کننده پوست خشک عبارتند از :استفاده از لوازم آرایشی نامناسب صابون های قوی،قرار گرفتن جلوی نور شدید آفتاب،باد و حرارت زیاد و هوای گرم.

پوست معمولی(متعادل)

پوست معمولی پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشدکه البته این نوع پوست بسیار نادراست ولی پوستی ایده ال است.این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد  پس برای خوب ماندن نیاز به محافظت دارد.

پوست مختلط

این نوع پوست دربعضی نواحی مثل چانه،پیشانی وبینی چرب و در سایر نواحی بخصوص گونه ها و اطراف چشم خشک است.دراین نوع پوست قسمتهای چرب و خشک باید بطور جداگانه ت مراقبت قرار گیرند.

     اصول مراقبت از پوست

مراقبت از پوست شامل رژیم غذایی مناسب، آب زیاد، هوای تازه ،ورزش،خواب خوب ودور بودن ازناراحتیهای عصبی حفظ  پوست در برابر عوامل  طبیعی یا(خارجی) مانند آفتاب باد و سرما  میباشد . استفاده از مواد پر چربی  و مواد  قندی فراوان و نیز نوشیدن مواد محرک مانند قهوه و چای پررنگ برای پوست مضر میباشد.سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی هم بر روی پوست تاثیرمیگذاردوبه آن صدمه میرساند.

از کم و زیاد کردن وزن بطورمرتب ،باید پرهیز نمود ،زیرا این عمل باعث چروک پوست میگردد.

    استحمام و انواع آن

حمام گرفتن  در  حفظ  سلامتی  بدن  بسیار  موثر   است در اثر استحمام چربی و چرک وعرق از سطح بدن زدوده شود و در نتیجه اعمال پوست بطور صحیحی انجام میشود.

حمام با آب گرم

درجه حرارت آب این حمام باید بین40-33 درجه باشد و بیش از بیست دقیقه نباید در این حمام توقف کرد زیرا باعث سستی میشود.این نوع حمام علاوه بر نظافت برای رفع خستگی و گرفتگی عضلات مفید است.

حمام با آب نیمه گرم

درجه حرارت آب این حمام 33-25 درجه است و علاوه بر نظافت برای آرامش اعصاب بسیار موثر است. توصیه میشود برای نشاط  از حمام نیمه گرم استفاده کنید.

 بهداشت قسمتهای مختلف بدن         

  بهداشت صورت

  پوست صورت همیشه با محیط اطراف در تماس است بالطّبع   آلودگی آن بیشتر از سایر قسمتهای بدن است که به وسیله ی لباس محفوظ میباشد برای تمیز کردن صورت بهترین  روش وجود ندارد وعواملی از قبیل نوع پوست،محیط زندگی و نوع آرایش در تمیز کردن صورت اهمیت بسزایی دارند.

نظافت پوست صورت بسیارمهم است مخصوصاً قبل ازخواب صورت باید شسته شود تا منافذ پوست باز شده و تنفس اعمال پوست صورت بهتر انجام شود.

بهداشت دستها

به دلیل تماس بیشتر دستها با محیط خارجی ،رعایت بهداشت در دستها از اهمیت خاصی  برخورداراست. پس از استفاده از صابون و مواد ضد عفونی کننده ی دیگر ،دستها باید کاملا با آب فراوان شسته شود زیرا وجود پاک کننده ها سبب خشکی و ترک خوردگی پوست میشود.پس از  شستن و خشک کردن کامل دستها باید آنها را با کرم مخصوص چرب کرده و ماساژداد و هنگام کار با محلول های شیمیایی باید از دستکش استفاده کرد.شایع ترین علل تعریق کف دست عوامل عصبی، روانی و احساس نا امنی است که  جهت  کنترل  آن  حفظ  آرامش و خونسردی ممکن است مفید باشد.

بهداشت پاها

پوست پاها دارای تعداد زیادی غددعرق است ودراثرارتباط با جوراب و کفش عرق پا تجزیه شده و بوی نا مطبوعی در پاها ایجاد مینماید.بنابر این ستشوی روزانه پاها بسیار لازم است و داشتن جوراب وکفش متعدد هم ضروری است تا هر روز تعویض شوند. جورابها هر روز باید شسته و تعویض شوند.بهتر است کفش ها قابل شستشو باشند و هر روز شسته شوند و مجدداً  استفاده شوند.کفش ها نباید نوک باریک،تنگ

پاشنه بلند باشند زیرا موجب مخچه و کمر درد میشوند.

 مراقبت از پوست خشک صورت

سن،محل جغرافیایی ،فصل،وجود رطوبت نسبی درمحل کار و زندگی، تعداد دفعات استفاده از صابون و پاک کننده ها در خشکی پوست دخالت دارند  اساس مراقبت از پوست خشک

نگهداری آن به صورت مرطوب  است که  باعث  نرمی  و لطافت پوست میشود.پوست خشک نباید بیش از یک بار در روز با آب و صابون شسته  شود و این کار بهتر است  شب هنگام  صورت گیرد. صبحها  صورت را  باید با  آب ولرم شستشو داد و از آب داغ پرهیز کرد.بهتر است پس از تمیز کردن پوست از مرطوب کننده ها استفاده نمود تا مانع اُُفت رطوبت پوست گردد.

مراقبت از پوست چرب صورت

میزان چربی پوست با شرایط هوا،درجه حرارت و هیجانات شخص تغییر مینماید .اگر هوا گرم و مرطوب باشد  در اثر تعریق بدن، پوست چرب تر به نظر میرسد .آب و صابون ارزان ترین  و سیله ی  تمیز کردن  پوست چرب است.در صورت عدم امکان شستن صورت در محل کار میتوان این کار را با پارچه ی آغشته به تمیز کننده ها انجام داد.

اصلاح صورت در مردان

فعلاَ شواهد علمی در دست نیست که نشان دهد اصلاح با تیغ بهتر است یا ریش تراش برقی گرچه اصلاح عمقی صورت مردان از نظر اسلام مذموم است  و عواملی مثل نوع پوست ومو،تعداد دفعات اصلاح،وجود نا راحتیهای پوستی، مهارت قیمت وراحتی کاردرسلیقه شخصی تاثیر میگذارند.تیغ مو را ازته میتراشد واصلاح با تیغ  صاف تر وعمقی تراست ،ولی انتهای موهای  تراشیده شده  در اصلاح با ریش تراش برقی  ناصاف  و تیز تر و سطحی تر است ، البته در مواقعی  که ناراحتی  پوستی مطرح باشد اصلاح عمقی مطلوب نیست.          

نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها : ساختمان پوست، انواع پوست، پوست چرب، پوست خشک، پوست معمولی(متعادل)، پوست مختلط،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 01:19 ب.ظ
سلام عزیز انتظار زیادی ازتون ندارم فقط دلم میخواد بهم سر بزنید و نطرتون را بگین ...منتظرم
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 01:17 ب.ظ
سلام و ادب و احترام امیداورم سال خوبی آغاز کرده باشید
دوست گلم وب جالبی داری ممنون میشم سری به ما هم بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم مرررسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 

Up Page
کد پرش به بالای صفحه وب

تصویر ثابت

پشتیبانی